Yara İzleri Ne Şekilde Tedavi Edilebilir?

yara-izleri-ne-sekilde-tedavi-edilebilir

Yara izleri tedavisi son derece önemlidir. Çünkü birçok açıdan tedavi edilebilirliğin sağlanması için özel bakım gerekir.

 

Yara izleri tedavisi birçok kişi için önemlidir. Çünkü özel bakım gerektirerek, estetik açıdan da birçok kolaylık sağlar. Deri veya deri vücudumuzun en dış astarını oluşturur. İnsanlarda, örtü sisteminin en büyük organıdır ve organizma ile dış dünya arasında bir aracı olarak çeşitli işlevleri yerine getirir. Dermis ve dermo-epidermal bileşkeyi içeren herhangi bir hasar, kaçınılmaz olarak yara izlerinin ortaya çıkmasına neden olur.

 

Yara genellikle pürüzsüzdür, çevresindeki deriden daha açık renklidir ve deri ekleri (kıllar ve bezler) yoktur. Cilt ile karşılaştırıldığında, yara izi düz, kabarık veya çökük görünebilir. Yara izi süreci anormalliklere uğradığında, patolojik yara izlerinin oluşumuna tanık oluruz .

 

Yara İzi Çeşitleri

 

Hipertrofik skar : Bu tip skarlar genellikle mekanik olarak stresli bir iyileşme sürecinin bir sonucu olarak oluşur. En sık eklemle ilgili yaralarda oluşurlar. Normalde ilk yara izinin sınırlarını aşmayan sert, kabarık kırmızı bir değişiklik olarak kendini gösterir. Tam iyileşmeden 1-2 ay sonra ortaya çıkar ve değişen yoğunlukta ağrı ve kaşıntı ile ilişkilidir.

Keloid skar (keloid): Travma veya hatta küçük cilt lezyonları sonucu yatkın olan kişilerde oluşur. Keloid izlerinin görünümü çirkindir.

Atrofik skar :  Atrofik skarlar, kolajen eksikliğinden dolayı hafifçe bastırılır. Bu durumlarda yara dokusu yarayı kaplar ancak hasarlı bölgeyi tamamen dolduracak kadar doku üretilmez. Atrofik yara izleri, özellikle akne veya suçiçeği sonrası yaygındır.

 

Yara İzi Tedavisi

Genel olarak iyileşmeyi yavaşlatan faktörlerin (bakteriyel enfeksiyonlar, şeker hastalığı, pıhtılaşma bozuklukları vb.) yokluğunda bir yara izinin kapanma sürecinin 10-15 gün arasında olduğunu, o kadar ki bu zamanlamanın bu kadar uzun sürdüğünü söylemek gerekir.

 

Yara izleri için lazer, zamanında ve her şeyden önce uygun şekilde kullanıldığında çok önemli bir destektir. Aslında eylemi, travmaya maruz kalan dokuyu hızla alevlendirmek ve keloidler gibi komplikasyon riskini azaltmaktır. Enflamatuar evre lazer tedavisine en iyi tepki veren evredir ve yara izine bakarak ve morumsu kırmızı bir renge sahip olup olmadığına bakarak bunu kolayca belirleyebilir

 

yara-izleri-ne-sekilde-tedavi-edilebilir

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.