Saç Dökülmesinin 6 Nedeni!

saç-dokulmesine-6-neden-alyaplus

Saç Dökülmesinin 6 Nedeni!

Saç dökülmesinin 6 nedeni! Her gün belirli bir miktarda saç dökülmesi normaldir. Saçınızın bundan daha fazla döküldüğünü fark ederseniz, orada durun.

Saç dökülmesi stres, demir eksikliği, mevsimsel değişiklikler, hormonal bozukluklar nedeniyle meydana gelebilir. Ancak uzun süreli saç dökülmesi ciddi hastalıkların belirtilerinden biri olabilir. Mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği ve hormonal bozukluklar saç dökülmesine neden olabilir. Bununla birlikte, uzun süreli saç dökülmesi ciddi hastalıklara bağlı olabilir.

Saç Dökülmesinin Nedeni Nedir?

1-Genetik Faktörler

Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmelerinin sebepleri farklıdır. Erkeklerde görülen saç dökülmesi, genel olarak erkek tipi hormona duyarlı, genetik olan ve toplumun %50’sinden fazlasında görülen saç dökülmesidir.

2 Vitamin Ve Mineral Eksikliği

Beslenme sorunu olmamasına rağmen kanda saç için gerekli olan vitamin ve minerallerin eksikliği de saç dökülmesinin bir diğer nedenidir. D vitamini, çinko, biotin, folik asit, B12, demir gibi vitamin ve mineraller az ise saç beslenemez ve dökülür.

3-Hormonal Problemler

Kişide hormonal problemler, adet gecikmeleri veya düzensizlikleri, saç uzamasında artış, aşırı akne, kilo alımında hızlanma varsa bu bulgulara saç dökülmesi de eklenirse bu sefer hormonal saç dökülmesinden bahsedilebilir.

4-Bazı İç Hastalıkları Ve Uyuşturucu Kullanımı

Bazı iç hastalıkları; Tiroid bezi rahatsızlıkları, romatizmal hastalıklar, hormon kullanımı, zayıflama hapları, doğum kontrol hapları ve bazen bu kontrol haplarının kesilmesi diğer saç dökülmesi nedenleridir.

5-Doğum Ve Kemoterapi Süreci

Tüm bunların dışında saç dökülmesinin iki özel nedeni vardır. Biri doğumdan 2-3 ay sonra başlayan doğum sonrası dökülmedir. Hamilelik sırasında dökülmesi gereken ancak dökülmeyen ani saç dökülmesinden kaynaklanır. Bir diğeri ise kemoterapi alan hastalarda saç dökülmesidir. Son yıllarda daha modern ilaçların kullanılmasıyla bu felçler daha az görülmekle birlikte tedavi tamamlandığında kendiliğinden düzelme eğiliminde olan bir durumdur.

6-Kozmetik Faktörler

Artan kozmetik alışkanlıklar mekanik, kimyasal ve fiziksel saç dökülmesine neden olan diğer faktörlerdir. Yani saçı sıkıca bağlamak, iç kepleri, aşırı ısıya maruz bırakılan fön ile kurutma işlemleri, saçı açmak için kullanılan boyalar, açıcılar saç dökülmesine neden olur.

 

saç-dokulmesine-6-neden-alyaplus

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.