Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

metabolizmayi-hizlandiran-besinler

Metabolizmayı hızlandıran besinler metabolik hız, organlar için gerekli olan en düşük enerji değeridir ve kişiden kişiye farklılık gösterir.

Metabolizmayı hızlandıran besinler daha iyi ve daha hızlı çalışabilmesi için diyetinizi temel alabileceğiniz bazı yiyecekler vardır. Metabolizma hızı; Organlar için gerekli olan en düşük enerji değeridir. Metabolizmanın hızlandırılması açısından günün önemli öğünü kahvaltı olmalı, mide boş olmamalı, aralarda küçük öğünler yenilmeli, sık ve az tüketim sağlanmalı, egzersizler yapılarak pekiştirilmelidir.

Metabolik Hız Hakkında Bilinmeyenler

Metabolik hız kişiden kişiye değişebilir. Bazıları daha az kalori ile tatmin olurken, diğerleri daha fazlasına ihtiyaç duyar. Bazal ve istirahat metabolizma hızı olmak üzere iki tipi vardır. Gün boyunca tüketilen kalori miktarını ölçmek için kullanılır.

Metabolizmanın daha iyi ve daha hızlı çalışabilmesi için diyetinizi temel alabileceğiniz bazı yiyecekler vardır.

Yemeklerde acı biber tüketmek metabolizmayı hızlandıracaktır. Kişniş, kekik ve tarçın gibi acı biber içeren kapsaisin bileşeni bu etkilere sahiptir. Gün içerisinde yemeklerin yanında acı biber tüketimi metabolizma hızını 2 kat arttırmaktadır.

Metabolizma hızını %20 artıran zencefil, vücut ısısını da yükseltir.

Protein alımının arttırılması, gün içinde sindirimin daha kolay olması, dolayısıyla metabolizma hızının artması anlamına gelir. Kalori miktarı artar ve daha fazla enerji isteği artar.

Fenol bileşeni içeren yeşil çay; Vücut ısısını artırarak metabolizma hızını da artırır. Ayrıca kafein içeriği de bu hızı etkilemiştir. Kafein içeren bazı içeceklerde tercih edilebilir.

Metabolizma hızını artıran en önemli besinler lif içeren besinlerdir. Lif, sindirim sırasında enerjiyi artırır ve metabolizmayı hızlandırır. Portakal, ıspanak, brokoli, elma, greyfurt, lahana, lahana, kepekli tahıllar, kabak çekirdeği, fındık, badem ve yulaf gibi lif içeren besinlerden bazıları sıralanabilir.

Tarçın, sindirim sırasında vücut ısısını yükselterek metabolizma hızının artmasına ve enerjinin artmasına neden olur.

Çok fazla yorulmadan kalp atışlarınızı yavaşlatan egzersizler yapmak metabolizma hızınızı da artıracaktır. Bu sayede bir enerji kaynağı olan yağ kullanılarak yağın hızlı ve kısa sürede atılmasını sağlar.

Günde 8 bardak su içmek toksinleri atarak metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Gün içinde alınan kalori miktarı yavaş yavaş azaltılmalıdır. Bu şekilde kilo kaybı yavaş ve sağlıklı olacaktır.

metabolizmayi-hizlandiran-besinler

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.