Evde Pedikür Yapmanın Püf Noktaları

gaizntep-pedikur-salonu

Pedikür de manikür gibi bir ayak bakımı uygulamasıdır. Peki iyi bir pedikür nasıl yapılır ve evde pedikür yapmanın püf noktaları nelerdir?

Evde pedikür yapmanın püf noktaları nelerdi?

,pedikür işlemi hangi sıklıkla uygulanmalıdır, pedikürün ayaklara faydaları nelerdir gibi sorular ayak bakımı için merak edilen konulardır. Ayak tırnaklarının bakımı ve temizlenmesi için yapılan işleme pedikür denir. Tırnak mantarı, tırnak batması ve tırnak sertleşmesi gibi rahatsızlıklar tırnaklarda çok sık oluşan problemlerdir. Bunların önüne geçmek için, düzenli bir pediküre ihtiyacınız olabilir.

Pediküre öncelikle ayak tırnaklar kısaltarak başlanır, temizlenir ve törpülenerek ölü deriden arınması sağlanır. Pedikür işlemi yapılırken kullanılan malzemelerin temizliğine ve kişiye özel olmasına özen gösterilmelidir. Düzenli olarak uygulanan bir pedikür, ayak tırnaklarında oluşan batmalara bir tedavi yöntemi olacaktır. Bunun yanında düzenli olarak pedikür işlemi uygulanan tırnaklar estetik açıdan da oldukça iyi görünür.

 

gaizntep-pedikur-salonu

 

Evde Pedikür Nasıl Yapılır?

Öncelikle ayaklarınızı bir kova içerisindeki ılık suda bekleterek başlayın.

Hazırladığınız suya 3-4 yemekkaşığı karbonat ekleyebilirsiniz.

Ayaklarınızı yaklaşık 20 dakika kadar suyun içersinde bekletin. Bu sayede ayaklar yumuşar, tırnak etleri ve ölü deri ıslanmış olur ve ayaklar daha rahat temizlenir.

Ayaklarınız iyice ıslanıp yumuşayınca bir havlu ile kurulayın.

Sonrasında bir ayak törpüsü ya da topuk taşı yardımıyla parmak ve topuk kısmındaki ölü derileri törpüleyerek temizleyin. (Ayaklar iyice yumuşamadan pediküre başlamak etinizi tahriş edebilir.)

Bu işlemlerden sonra, bir pedikür makası ile tırnak etlerinizi kesin ve tırnaklarınızı istediğiniz uzunlukta keserek, tırnak  törpüsü ile şekil verin. Tırnak etlerini keserken dikkatli olun ve fazla derine inmeyin.

Pedikür işlemini bitirdikten sonra ayaklarınızı güzelce yıkayın ve duruladıktan sonra mutlaka kremleyin.

Her banyoda topuk taşı ya da ayak törpüsü kullanarak sıcak suda yumuşayan ayaklarınızı nazik bir şekilde törpüleyebilirsiniz. Bu, evde pedikür yapmak için bir ön hazırlık olacaktır. Aynı zamanda ayakları sıcak suda bekletmek ayaklarınızın dinlenmesini sağlayacaktır. Tırnak diplerinize vazelin veya krem sürerek, sonrasında suda bekletip daha kolay yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, ayak topuklarınız çok sert ise yatmadan önce krem veya vazelin sürebilir ve bir pamuklu çorap giyerek yatabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.