Cilt Sorunlarıyla Başa Çıkma Hakkında Altın Değerinde Tavsiyeler

cilt-bakim-tavsiyeleri

Günümüzde birçok insanda görülen genel sorunlardan biri cilt sorunları olarak bilinir. Ancak cilt sorunlarıyla başa çıkma hakkında tavsiyeler oldukça geniş bir alana yayılmıştır.

 

Cilt sorunlarıyla başa çıkma kolay bir mevzu değildir. Oldukça geniş bir konu olduğu için iyice incelenmesi gerekir. Bu soruna çözüm olarak tek başına cilt bakımı önermek doğru olmayacaktır. Çünkü sorunun tetikleyenin ne olduğu çok önemlidir. İnsan hayatı karmaşık olduğu için herhangi bir stres bile soruna sebep olabilir. Rutin cilt bakımları sorunları sadece manipüle edecektir. Cilt sorunları kısa başlıklarla incelenecek olursa; lekeler, morluklar, akneler, sivilceler, siyah noktalar, akne izleri şeklinde sıralanabilir. Eğer bu sorunlar mevcutsa, dikkat edilmesi gereken tetiklemenin kronik olup olmadığıdır. Kronik değilse dönemseldir ve çok endişe edilmesine gerek yoktur.

 

 

Akneler cilt yüzeyinde yer alan bazen iltihaplı da olabilen kabarık bir sivilce türüdür. Estetiği bozduğu düşüncesiyle varlığından rahatsız duyulur. Özellikle gençlerde görüldüğünde psikolojik olarak olumsuz etkisi gözükür. Ancak akneler zararsızdır ve asla bilinçsizce sıkılmamalıdır. Aksi takdirde leke gibi iz bırakır.  Doğru olmayan yaşam tarzları akneye sebebiyet verebileceği için; kaliteli uyku, sağlıklı beslenme ve stres faktörüne dikkat edilmelidir. Düzensiz yaşam şekilleri tetikleyicidir. Bu yüzden akne tedavisi öncesinde doğru bir beslenme düzeni elde etmek gerekir. Hazır gıdalara dahil olan cips, kola, baharatlı kraker, şeker ve çikolata cildin en büyük düşmanlarıdır.

 

  • Sivilce İçin Doğal Maskeler

 

Sivilce izleri ve sivilceler can sıkan bir diğer cilt sorunudur. Ancak akneden daha ciddi olmadığı için kimi zaman kendiliğinden geçip gidebilir. Ama tahammül sınırı aşıp sıkıldıklarında durum ciddileşecektir. İz kalmaması için doğru müdahale etmek çok önemlidir.  Doğal tedavi olarak elma sirkesi veya limondan az miktarlarda 1 tatlı kaşığı bala ekleyip cilde uygulanabilir.

 

  • Doğru Cilt Bakımı Yapmak

 

Cilt bakımı sektörleşme yolunda hızla ilerleyerek piyasada yer edindiği için dışarıdaki güzellik merkezlerinde dikkatli olmak gereklidir. Çünkü kişinin düzenli bir yaşam çizgisi olmadığı halde çözüm yerine manipüleyi sunmaktadırlar. Yani iyi bir yaşam tavsiyesi yerine geçici çözümler üretmektedirler. Yani onlarda alternatif tıp kullandıkları için bu konuda bilgi edinerek evde cilt bakımı rutini yapmak mümkündür.

 

cilt-bakim-tavsiyeleri

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.