Aşırı Tüylenmenin Nedeni Ne Olabilir?

asiri-tuylenmenin-nedeni-ne-olabilir

Aşırı Tüylenmenin Nedeni Ne Olabilir?

Aşırı tüylenmenin nedeni ne olabilir? Aşırı tüy büyümesi, çocuklarda ve özellikle genç kızlarda yaygın bir şikayettir.

Aşırı kıllanma, çocuğu psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyebileceği gibi, altta yatan önemli hormonal hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle, aşırı kıllanma olan bir erkek veya kız çocuğu, sebebini belirlemek için önce hormonal bir değerlendirmeden geçmelidir.

Aşırı Tüylenme Nedenleri (Hirsutizm)

  • Polikistik over sendromu-PCOS,
  • Cushing sendromu
  • Konjenital adrenal hiperplazi,
  • Bazı ilaçlar (minoksidil, danazol, testosteron, metenolon, dehidroepiandrosteron-DHEA),
  • Partneriniz androjen içeren topikal ürünler kullanıyorsa, ten tene temastan da etkilenebilirsiniz.

Risk Faktörleri

  • Aile öyküsü, obezite, insülin direnci, metabolik sendrom varlığı
  • Aşırı tüy komplikasyonları (hirsutizm)
  • Depresyon, adet düzensizlikleri, kısırlık hirsutizme eşlik edebilir.

Aşırı Tüylenmenin Teşhisi (Hirsutizm)

Kandaki androjen düzeyleri, yumurtalıkların ultrasonografisi ve gerektiğinde kesitsel görüntüleme yöntemleri (CT, MRI, MRI gibi) kullanılarak tanı konur.

Aşırı Kıllanmanın Tedavisi (Hirsutizm)

Tedavide ilaç tedavisinin yanı sıra epilasyon, tıraş, ağda, lazer, elektroliz gibi kişisel bakım yöntemleri kullanılmaktadır. Her iki tedavi yöntemi birlikte kullanıldığında en iyi cevap alınır.

Tedavide kullanılan ilaçlar arasında doğum kontrol hapları ve anti-adrojen ilaçları bulunur. Bu ilaçların etkili olabilmesi için en az 6 ay kullanılması gerekir.

Aşırı kıl büyümesi yapısal veya ailesel olabilir. Bununla birlikte, aşırı tüy büyümesinin nedenleri arasında böbrek üstü bezinin neden olduğu hormonal dengesizlikler veya yumurtalıklardan veya testislerden aşırı hormon salgılanması gibi ciddi nedenler olabilir. Bu hormonal fazlalıklar doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Daha sonra meydana gelen hormonal fazlalıklar hem yapısal (metabolik) hem de böbrek üstü bezinde veya yumurtalıklarda kist ve tümör gibi nedenlere bağlı olabilir. Aşırı kıl büyümesi bazen ergenlik döneminde ve kızlarda polikistik over sendromu adı verilen bir hastalık olan obezite ile birlikte görülür.

Adrenal bez hastalıklarının teşhisinde ACTH adı verilen ilaçlı hormonal stimülasyon testi tanı koymaya yardımcı olur. Bu testlerin güvenilir bir laboratuvarda yapılması ve çocuğun yaşına göre değerlendirebilecek bir pediatrik endokrinolog tarafından yorumlanması doğru tanı için son derece önemlidir. Ayrıca böbrek üstü bezlerinin ultrason veya tomografi ile görüntülenmesi gerekebilir.

Aşırı kıllanmanın tedavisi öncelikle altta yatan hormonal fazlalığın giderilmesini amaçlar. Ayrıca lazer epilasyon gibi kozmetik yöntemler de kullanılmaktadır.

 

asiri-tuylenmenin-nedeni-ne-olabilir

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.